
Nedaleko Loděnice u Berouna se nalézá stará trampská osada Fort Adamson. Osada, která se do pamětí zapsala nejenom jako víkendové sídlo slavného trampského písničkáře Emanuela Sallyho Prkna, autora Askalony, otce Ivanky Angerové, ale ve třicátých létech minulého století i jako místo pořádání v podstatě nejstarších „skotských her“ u nás. A to poznamenalo i v jeho potomky s rodinou. Prvních skotských „výstřelků“ se Miroslav a Ivanka Angerovi dopustili s kamarády již počátkem 80. let minulého století, kdy jsou pořádána přátelská utkání ve fotbale v Mezné u Hřenska. Místní představovali Angličany a Miroslav s kamarády Skoty. Od té doby je Skotsko nepustilo.
Ale až v srpnu 1997 se jim plní jejich dávný sen a se syny Mirkem (nyní pipemajor The Rebel Pipers) a Tondou (hráč na kytaru a perkusní nástroje) odjíždějí na zájezd do Velké Británie a Irska. Miroslav odjíždí mimo jiné i se záměrem opatřit si konečně skotské dudy, po kterých se mu již v roce 1996 bezvýsledně poptávala sestra v Kanadě. A právě v Edinburgu dochází k osudové koupi skotských dud a cvičného chanteru. To ještě netuší, že za „rozumnou cenu“ koupil pakistánský výrobek, vhodný maximálně k pověšení na zeď. Stejně ale dopadli později i další zájemci o koupi skotských dud! Po návratu do Prahy začíná cvičit na chanter podle dovezené příručky a myslí si, že během roku bude hrát i na dudy. Ale není to tak jednoduché, jak si představoval! Dudy stávkují, vydávají příšerné zvuky, syčí jako počůraná kamna a drony mají nepříjemně vysoký zvuk.
Shodou okolností si přečte v MF Dnes pod obrázkem skotského dudáka, že Caledonian Society v ČR pořádá v listopadu 1997 na Novoměstské radnici v Praze ples, kde bude hrát i pravý skotský dudák. Okamžitě si uvědomí, že toto je jedinečná příležitost – kontaktovat onoho dudáka a nechat se poučit, jak správně na dudy. Po krátkém pátrání je kontakt navázán. A tak již 31. ledna 1998 na tradiční skotské akci Burns Supper v hotelu Don Giovanni, jsou se skotským dudákem Williamem Chipem Doehringem III. (který žije v ČR od srpna 1995 a který se zde i oženil) domlouveny lekce na cvičný chanter. A současně se s překvapením dozvídá, že Chip není Skot, ale Američan a nikdy ještě ve Skotsku nebyl! Bez prodlení začne docházet k Chipovi na konzultace a dle jeho pokynů cvičí na chanter. Dobrou inspirací byl i 13. Mezinárodní dudácký festival 27.-30.8. 1998 ve Strakonicích, kde vystupoval Washington Memorial Pipe Band z USA. Miroslavův zájem o hru na skotské dudy utvrdil v Chipovi rozhodnutí založit v Praze dudácký band. A tak v novinovém článku v MF Dnes o skotském plese 21. listopadu 1998 v hotelu Holiday Inn nabízí zájemcům bezplatnou výuku hry na skotské dudy. V krátké době se hlásí dalších 18 zájemců (viz. Chipův záznam z konce roku 1998). Tím byl dán základ první nekomerční školy hry na skotské dudy v České republice.
První společná dudácká lekce se konala 11. ledna 1999 ve skotské restauraci Chelsea´s v Praze. Z původních 19 zájemců zůstali do dnešního dne pouze tři (M. Anger, J. Krč a V. Rout). V dubnu 2000 odjíždí M. Anger se svými šesti kolegy do dudácké školy The National Piping Centre ve skotském Glasgow. Zde započala spolupráce s Iainem MacDonaldem, vedoucím – Pipe Majorem dudáckého bandu Neilston & District Pipe Band. A právě Iain opatřil pro všechny kvalitní skotské dudy značky Pettigrew, které nám byly předány v The Piping Center v dubnu 2000. Od tohoto data se začíná formovat první skotský dudácký band nejen v České republice, ale i ve východní Evropě - 1st Bohemian Highland Pipers s Pipe Majorem Williamem "Chipem" Doehringem III. V lednu 2001 se začíná učit na cvičný chanter M. Anger jr. a již v srpnu 2002 přiváží i pro něj Iain MacDonald skotské dudy. V červenci 2004 byl založen druhý skotský dudácký band v České republice - The Rebel Pipers, který byl ustanoven převážně z bývalých členů 1BHP a začíná se pod vedením I. Angerové formovat i základ bubenické sekce bandu. Od roku 2005 začínají členové nového bandu společně navštěvovat The College of Piping, taktéž v Glasgow. Mimo M. Angera jr. zde studuje i I. Angerová (skotský snare drum u vynikající skotské bubenice Alexis Ferguson), která se tak stává první českou skotskou bubenicí a také jejich dva studenti - dudáci Jana Vlasáková (první česká skotská dudačka) a Miroslav Sehnal. Mezi jejich učiteli se vystřídali jedni z nejlepších skotských vojenských i civilních dudáků – Roddy MacLeod,Dougie Pincock, Jim MacLean, Colin MacLellan, Willie Morrison, Finlay MacDonald, Jimmy Banks, Chris Armstrong, Paul Warren, Gordon Walker, Gavin Stoddart, Stuart Cassells, Joe Wilson. Výcvik bubenické sekce probíhá od roku 2007 pod vedením čestného člena The Rebel Pipers, skotského instruktora Kena Duncana, člena vojenského dudáckého bandu The Atholl Highlanders (soukromé armády jedenáctého vévody z Athollu, Johna Murraye) se sídlem na Blair Atholl. Koncem roku 2007 je vedoucím - Pipe Majorem nového bandu zvolen M. Anger jr. a stálými členy bandu se stávají bubeníci a dudák z brněnského Skotského psa (David a Veronika Neckařovi, Eva Procházková, Michal Spurný). V květnu 2008 se čestným Pipe Majorem bandu stává zakladatel a první učitel hry na skotské dudy v České republice William Chip Doehring III.